Програма 2018

On май 18, 2018

ПРОГРАМА
XV МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛНА ПРАВОСЛАВНАТА МУЗИКА
„СВ. БОГОРОДИЦА – ДОСТОЙНО ЕСТЬ”
ПОМОРИЕ, 6 – 10 ЮНИ 2018 г.

6 ЮНИ – СРЯДА
До 16.00 ч. – Регистрация във Фестивалния пресцентър – гр. Поморие, площад „Св.Св.Кирил
и Методий“, ул. „Цар Асен“ № 1 и настаняване.
17.00 ч. – Официално откриване на фестивала с посрещане на иконата „Достойно есть“, Литийно шествие и Водосвет.

18.30 ч. – Фестивален концерт в храм „Рождество на Пресвета Богородица” – Поморие
1. Представителен камерен хор на Българската Западно- и Средноевропейска епархия „Св. Цар Борис – Покръстител“ – гр. Берлин, Германия, кат. 1
2. Дамски хор „Благовестие“ – Поморие, България, кат.1
3. Хор „Св. Наум Охридски“ – София, България, кат. 2
4. Сборен хор от Академичен хор „Белканто” и Хор на младежите и студентите – Дубна, Русия, кат. 3

7 ЮНИ – ЧЕТВЪРТЪК
10.30 – Среща на диригентите, индивидуалните участници и представители на хоровете с организаторите на фестивала и фестивалния секретариат в Художествена Галерия „Дечко Стоев“. Дискусия на тема „Църковното творчество на П.И.Чайковски и С.Рахманинов“ във връзка с отбелязването на 125 г. от кончината на Чайковски и 75 г. от кончината на Рахманинов. Експозе – иконом Кирил Попов.

Фестивални концерти в храм „Рождество на Пресвета Богородица“

15.30 – I концерт
1. Смесен хор „Певница” – Алексинац, Сърбия, кат. 3
2. Вокален ансамбъл „Преображение“ – Житомир, Украйна, кат. 3
3. Църковен хор при храм „Успение на Пресвета Богородица“ – Ботевград, България, кат. 1
4. Църковен хор при храм „Св. Тихон Аматунтски“ – с. Тихоново, Менделеевски район, Автономна република Татарстан, Русия, кат. 1
5. Църковен хор „Св. Йоан Златоуст“ – Пирот, Сърбия, кат.1

18.00 – II концерт
1. Църковен хор при храм „Свети Йоан Рилски” – Търговище, България, кат. 1
2. Калин Кирилов – София, България, кат. 2
3. Семеен църковен хор „Чешма варуита” при храм „Св. Димитър” – с. Криничное, Болградски район, Одеска област, Украйна, кат. 1
4. Смесен хор „Nihil Sine Deo” – Букурещ, Румъния, кат. 1

20.00 – ОТКРИТА СЦЕНА – Девически хор при храм „Успение на Пресвета Богородица“ – Красногорск, Русия и Смесен хор „Певница” – Алексинац, Сърбия

8 ЮНИ – ПЕТЪК
10.30 ч. – Открита репетиция на сборен хор на фестивала „Достойно есть“- в залата на чит. „Просвета-1888“.

Фестивални концерти в храм „Рождество на Прсв. Богородица“

15.30 – I концерт
1. Камерен църковен хор „Св. великомъченик Пантелеймон” – Велес, Република Македония кат. 1
2. Йеромонах Юстин Зографски – София, България, кат. 2.
3. Камерен хор „Кристинопол” при Народен дом – Червоноград, Украйна, кат. 3
4. Квартет при Шипченски манастир „Св. Рождество Христово“ – гр. Шипка, България, кат. 1
5. Вокален ансамбъл „Кантикус де Орис“ – Пловдив, България, кат. 3

18.00 – II концерт
1. Девически хор при храм „Успение на Пресвета Богородица“ – Красногорск, Русия, кат. 1
2. Хор „Надсяння” – Лвов-Винники, Украйна, кат. 3
3. Детско-женски хор „Созвучие” при Детска школа по изкуствата „Михаил Иванович Глинка” Троицк, Москва, Русия , кат. 3
4. Хор при Държавна опера – Стара Загора, България, кат. 3

20.00 – ОТКРИТА СЦЕНА – Църковен хор при храм „Св. Тихон Аматунтски“ – с. Тихоново, Менделеевски район, Автономна република Татарстан, Русия и Вокален ансамбъл „Преображение“ – Житомир, Украйна

9 ЮНИ – СЪБОТА
Фестивални концерти в храм „Рождество на Прсв. Богородица“

15.30 – I концерт
1. Църковен хор „Св. Климент Охридски“ – София, България, кат. 1
2. Женски хор ,,Воскликновение“ – Хайнувка, Полша, кат. 1
3. Хор „Покров на Пресвета Богородица“- София, България, кат. 1
4. Дамски хор „Ренесанс“ при АМТИИ – Кишинев, Молдова, кат. 3
5. Академичен смесен камерен хор „Гаудеамус”при АМТИИ – Пловдив, България, кат. 3

18.00 – II концерт
1. Хор „Ave Musica” – София, България, кат. 3
2. Мъжки хор „Гавриил Музическу“ при АМТИИ – Кишинев, Молдова, кат. 3
3. Академичен хор „Ангел Манолов“ при Национален студентски дом – София, България, кат. 3
4. Сборен хор на фестивала „Достойно есть“

20.00 – ОТКРИТА СЦЕНА – Семеен църковен хор „Чешма варуита” при храм „Св. Димитър” – с. Криничное, Болградски район, Одеска област, Украйна, Смесен хор „Nihil Sine Deo” – Букурещ, Румъния и Хор „Ave Musica” – София, България

10 ЮНИ – НЕДЕЛЯ
08.00 ч. – Утреня в храм „Рождество на Прсв. Богородица“
09.00 ч. – Света Божествена Литургия в храм „Рождество на Пресвета Богородица“ – Поморие, отслужена от Н.Впр. Сливенския митрополит Йоаникий в съслужение със свещеници от храма и гости, с певческото участие на хорове от фестивала.
09.00 ч. – участие на хорове от фестивала в Св. Божествена
Литургия в храмовете „Успение на Пресвета Богородица“ в
Несебър и Бургас, „Преображение“ – Поморие и в манастир
„Св. Георги“- Поморие

11.30 ч. – ЗАКЛЮЧИТЕЛЕН КОНЦЕРТ И ЗАКРИВАНЕ НА
ФЕСТИВАЛА.

Забележка: Организаторите запазват правото на промяна в програмата.